["Behind Enemy Lines"]

Recensent:
Alexander de Mol
22 oktober 2002

Totaalbeoordeling:

["7.9"]

Behind Enemy Lines (DVD) (Samenvatting)

Airforce F/A18-Hornet navigator Chris Burnett (Owen Wilson) ziet het niet meer zitten om nog langer politieagentje te spelen en om missies te vliegen die er in zijn ogen helemaal niet toe doen. Na hierover met Admiraal Reigert (Gene Hackman) een stevige discussie te hebben gehad worden navigator Burnett en zijn piloot Stackhouse als straf tijdens het kerstdiner op een verkenningsvlucht gestuurd. Tijdens de vlucht ontdekken ze in een zogenaamde gedemilitariseerde zone verdachte activiteiten.
Op het moment dat ze een aantal digitale foto’s nemen van de bezigheden op de grond besluiten de op de plek aanwezige Serviërs, die niet op bijzondere aandacht zitten te wachten, een tweetal SAM raketten achter de F/A18-Hornet aan te sturen.
De F/A18-Hornet wordt uiteindelijk door de tweede SAM geraakt en stort neer. Zowel Burnett als Stackhouse kunnen zich met de schietstoel in veiligheid brengen. Als Stackhouse vervolgens op brute wijze wordt geëxecuteerd is Burnett op zichzelf aangewezen om vanachter de vijandelijke linies vandaan te komen.

Commentaar

Behind Enemy Lines is losjes gebaseerd op het waargebeurde verhaal van Scott O’Grady. Deze Airforce piloot werd boven Bosnie neergehaald en zes dagen later bevrijd door eenheden van het Amerikaanse leger. O’Grady had zich in leven gehouden met regenwater en plaatselijke vegetatie. Behind Enemy Lines is zeker geen weerspiegeling van de avonturen van O’Grady maar heeft slechts bovenstaande feiten geleend voor de verhaallijn. De film is weliswaar een tikkeltje voorspelbaar, de spannende ‘man op vlucht’ actie die we kennen van o.a. ‘The Fugitive’ wordt op een vermakelijke manier in beeld gebracht. Al is het soms moelijk verteerbaar om te moeten zien hoe bij diverse confrontaties een compleet leger aan goed getrainde militairen niet in staat is om één man uit te schakelen. Een greep in de bak met popcorn doet deze zaken weer iets naar de achtergrond verdrijven. Het is overigens bij aanvang van de film wel even wennen om Owen Wilson in een actiefilm de hoofdrol te zien spelen. Wilson staat voornamelijk bekend om zijn wat komischere rollen (Zoolander, Meet the Parents, Shanghai Noon) en mede hierdoor is het verrassend dat juist hij gecast is om de actieheld te spelen. Gaandeweg wordt Wilson toch geloofwaardiger en uiteindelijk ontstaat misschien zelfs het gevoel dat het wellicht juist een goede zet is geweest om een doorsnee acteur als Wilson de rol van Burnett te laten spelen.

Regisseur John Moore heeft voor de opnames van Behind Enemy Lines goed gekeken naar recent werk van Steven Spielberg (Saving Private Ryan), Tony Scott (Enemy of the State) en Guy Ritchie (Snatch) om maar eens een paar voorbeelden te noemen. Moore heeft werkelijk een arsenaal aan verschillende cameratechnieken uit de kast gehaald om Behind Enemy Lines zo spectaculair mogelijk in beeld te brengen. En het moet gezegd, de actie spettert werkelijk van het scherm. De verhaallijn wordt er echter niet minder dun door.

Techniek en extra's

Beeldkwaliteit

Het beeld van staat anamorf en in de oorspronkelijke beeldverhoudiging (2.35:1) op de DVD. De transfer is, met een gemiddelde bitrate van 5,5 Mbps, bijzonder scherp waardoor er sprake is van een prima detaillering. Regisseur Moore heeft, om de grauwige sfeer in het balkangebied te benadrukken, ervoor gekozen de film een lichte ‘blauwige’ uitstraling te geven. Het schaduwdetail is desalniettemin van een uitstekend niveau. Een aantal scènes bevatten, gelukkig beperkt, enige edge enhancement. Af en toe verschijnt er een enkel printvuiltje (filmspots) op het scherm. In een aantal scenes valt tevens in het luchtruim, door bewolking en mist, wat lichte ‘grain’ waar te nemen. De opdeling in 28 chapters zorgt ervoor dat je gedoseerd kunt navigeren door de verschillende scenes. Ondanks de genoemde minpunten kunnen we toch spreken van een bijzonder goede transfer.

Geluidskwaliteit

De aanwezige Dolby Digital 5.1 track is van prima kwaliteit. Het geluid uit de voorkanalen heeft een brede kanaalscheiding en de voornamelijk via het centerkanaal weergegeven dialogen zijn goed te volgen. De achterspeakers vullen het geluidsbeeld De achterspeakers vullen het geluidsbeeld aggressief en dynamisch aan met veelvuldig gebruik van geluidseffecten in split-surround tijdens de talloze actiescenes. Het LFE-kanaal wordt tijdens de talrijke actiescènes zorgvuldig en gecontroleerd ingezet en gaat daarbij behoorlijk door in het laag. Een aantal scenes, met de raketaanval voorop, lenen zich uitstekend voor audio-demonstraties van het hometheater.

Extra's

Audiocommentaar met regisseur John Moore en editor Paul Martin Smith
Regisseur John Moore en editor Paul Martin Smith geven - onder de ietwat negatieve invloed van een stevige verkoudheid - hun commentaar op het verhaal, de getoonde beelden en ondermeer de onderscheidende verschillen tussen het acteerwerk van Owen Wilson en Gene Hackman. De heren leggen overigens wel sterk de nadruk op het feit dat er een waargebeurd verhaal aan de film ten grondslag ligt. En dat er diverse serieuze elementen (o.a. massagraven), die kenmerkend voor de situatie in voormalig Joegoslavië waren, in de film zijn verwerkt. Een interessant commentaar ondanks de verkoudheid van beide heren.

Audiocommentaar met producenten John Davis en Wyck Godfrey
Producenten Davis en Godfrey vertellen uitgebreid over de productie en wat er zoal komt kijken. Uiteraard staan ze stil bij het verhaal van Scott O’Grady, de piloot die boven Bosnie werd neergehaald, dat als inspiratie voor Behind Enemy Lines heeft gediend. Het commentaar heeft net als het andere commentaarspoor een behoorlijk informatief karakter, al is er wat overlap tussen beide.

Behind the Scenes (6:07 min)
Een wat kort en daarom lichtelijk teleurstellend filmpje waarin het filmen aan boord van de Hornet aan bod komt. Naast interviews met regisseur Moore en hoofdrolspeler Owen Wilson is vooral het stuk waarin de sterkte van de maag van laatstgenoemde wordt getest door een echte piloot vermakelijk.

Extended en deleted scenes (met commentaar)
- Original Main Title sequence (2:54 min)
- Take off (2:20 min.)
- Mass grave (4:23 min)
- HAC (2:20 min)
- Killing of the tracker (1:43 min)
- Original End Credits sequence (1:15 min)
- Regart is releaved of his duty (1:23 min)
Deze scènes, eventueel te voorzien van commentaar van regisseur John Moore en editor Paul Martin Smith, voegen niet zo heel veel toe aan de film zelf en hebben terecht de film niet gehaald. Desalniettemin is het zeker aardig om deze een keer een blik waardig te gunnen.

Pre-Vis Ejection Sequence (5:25 min)
Korte, maar interessante featurette waarin, aan de hand van storyboards en 3D-animatie, de scène waarin de F/A-18 Hornet door luchtdoelraketten wordt neergehaald wordt getoond. Ook hier hebben de heren Moore en Smith - voor de liefhebbers van audiocommentaar - wat aan toe te voegen.

Conclusie

Behind Enemy Lines is, ondanks dat het luchtig gebaseerd is op een waargebeurd verhaal, zeker geen film die je kan vergelijken met oorlogsklassiekers als ‘Apocalypse Now’ of ‘Saving Private Ryan’. Behind Enemy Lines is een non-stop actiefilm die het nodige entertainment te bieden heeft en waarop het geliefde home theater zich behoorlijk kan uitleven. De beeldkwaliteit is, op enkele beperkte vormen van artefacting na, bijzonder goed te noemen. De scherpte, het zwartniveau, contrast en kleurverzadiging zijn allemaal tot in de puntjes verzorgd. Qua geluid is het voor de effectfreaks genieten geblazen. De extra’s zijn redelijk verzorgd met een tweetal commentaartracks en enkele aardige features. Liefhebbers van popcorn-films halen met Behind Enemy Lines in ieder geval een DVD in huis die het medium waardig is.

Deze uitgave is beschikbaar gesteld door Fox Home Entertainment.

Filmspecs

MediumDVD
GenreOorlog, Actie
Regio2
Jaar["2001"]
Speelduur["101"]
VerpakkingAmaray Keep Case
Beeldverhouding1.85:1
GeluidssporenDolby Digital 5.1 - Engels, DTS 5.1 - Engels
OndertitelingNederlands, Engels, Frans
UitgeverFox Home Entertainment
EAN["8712626012108"]

Extra's

  • ["Behind the Scenes\nAudiocommentaar (2x)\nDeleted Scènes met commentaar regisseur\nExtended Scenes met commentaar regisseur\nPre-Vis Ejection Sequence"]
DVD Blu-ray Streaming Bioscoop UHD
["7.9"]

Beoordeling allesoverfilm.nl

Film: ["7.0"]
Beeldkwaliteit: ["9.0"]
Geluidskwaliteit: ["9.0"]
Extra's: ["6.0"]

Extra screenshots