K-PAX (DVD) (Samenvatting)
Wanneer op een dag twee jongens op een treinstation in New York een vrouw haar tas afhandig maken, denken de aanstormende politieagenten dat de wat vreemde man met de zonnebril de dader is. Omstanders geven aan dat deze man slechts probeerde te helpen. Als de agenten naar zijn naam vragen, vertelt de man dat hij Prot (Kevin Spacey) heet en net van een andere planeet is aangekomen. De agenten concluderen met een gek te maken te hebben en nemen de man mee. Korte tijd later krijgt dr. Mark Powell (Jeff Bridges), hoofd van het Psychiatric Institute of Manhattan, een nieuwe patiënt toegewezen. Het is Prot. In de gesprekken vertelt Prot dat hij van de planeet K-PAX komt. Heel overtuigend geeft Prot een gedetailleerde beschrijving van deze planeet, die 1000 lichtjaar van de aarde verwijderd ligt in het Lyra stelsel. Door deze overtuigende beschrijving van zijn planeet zonder oorlogen, armoede en verdriet gaan Powell en de andere patiënten geloven dat Prot misschien wel de waarheid spreekt. Als Prot aankondigt dat hij binnenkort terug zal keren naar K-PAX, willen alle patiënten met hem mee. Powell vermoedt dat er meer aan de hand is en zet zijn carrière en gezinsleven op het spel om Prot’s ware identiteit en afkomst te achterhalen.
Commentaar
K-PAX is een heel bijzondere, ingetogen film. De film is knap gemaakt, met een perfecte mix van drama, science fiction en komedie. En ondanks dat de film heel rustig en gemoedelijk voortgaat, blijft hij van het begin tot het eind boeien. Je nieuwsgierigheid wordt vanaf het eerste moment geprikkeld en je gaat helemaal mee in het geloof dat Prot echt van een andere planeet. Dit vooral ook te danken aan het fenomenale acteerspel van Kevin Spacey. We wisten al dat deze man erg goed kan acteren, de prestatie in deze film is daar weer een bevestiging van. Ook Jeff Bridges weet een mooie overtuigende rol neer te zetten. Ook de andere rollen, met name die van de psychiatrische patiënten, zijn zeer overtuigend neergezet.
De mystieke, rustige sfeer heeft regisseur met prachtig camerawerk goed versterkt. Bekijk de openingsscène maar eens. Het is altijd weer knap als de muziek bij een film het gevoel en de sfeer van de film versterken. Ook K-PAX heeft zo’n uitermate geslaagde soundtrack van de hand van Edward Shearmur. Een tip: bekijk ook de eindaftiteling helemaal tot het eind.
Helaas heeft Universal twee kleine foutjes op de hoes staan. Ten eerste, in de korte synopsis van de film praat men over Dr. Fuller waar dit Dr. Powell moet zijn. En de speeltijd is 115 minuten, niet de vermeldde 125 minuten.
Techniek en extra's
Beeldkwaliteit
Het oorspronkelijke filmbeeld heeft een beeldverhouding van 2.35:1 en is ook zo anamorf op de DVD. De beeldkwaliteit is uitstekend. Kleuren zijn mooi en natuurlijk. Ook de scherpte en detaillering van het beeld zijn prima. Hoe mooi het beeld is, valt vooral op in de scènes waarbij regisseur Softley gebruik maakt van belichting met zonlicht. Je ziet in deze zonnestralen de stofdeeltjes in de lucht zweven. Het contrast en het zwartniveau zijn uitstekend. Het is een nieuwe film dus het beeld is ook vrij van ongerechtigheden. Heel af en toe is een beetje filmgrain zichtbaar. Verder een nagenoeg perfect beeld.
De film is verdeeld in 18 tracks. De DVD is van het type DVD-9, wat betekent dat hij enkelzijdig, dubbellaags is. De laagwisseling zit tussen twee scènes in, maar is nauwelijks merkbaar.
Voor de ondertiteling (wit) verdient Universal een pluim. Een mooi klein lettertype op de juiste plaats in het beeld geplaatst. Uitstekend gedaan.
Geluidskwaliteit
De originele Engelstalige soundtrack is beschikbaar in Dolby Digital 5.1 (met een bitrate van 448 Kb/s) en in DTS 5.1 (met een bitrate van 754 Kb/s).
Bij gebruik van Dolby Digital 5.1 klinkt de soundtrack op een natuurlijke wijze zeer ruimtelijk met mooi geluid. Het laag is goed gedoseerd en mooi strak, het hoog is uitstekend gedefinieerd. De film is vooral een dialoogfilm met muziek ter ondersteuning. De nadruk van de soundtrack ligt op de voorkanalen. Maar door een uitstekend gebruik van de surroundkanalen krijgt de muziek een prachtige ruimtelijkheid en worden ook de omgevingsgeluiden uitstekend weergegeven. De surroundkanalen worden in split surround gebruikt. De subwoofer wordt ook frequent en goed gebruikt. Een prachtige, zeer natuurlijk klinkende soundtrack. De dialogen zijn goed te volgen en komen netjes uit de centerspeaker.
Bij beluistering van de DTS 5.1 track valt op dat deze weinig verschilt van de DD5.1 track. Beide tracks zijn erg mooi en de keuze voor DD of DTS zal gebaseerd zijn op persoonlijke voorkeur.
Extra's
De menuschermen zijn mooie filmgerelateerde animaties met achtergrondmuziek. Gezien het feit dat de film zowel een DD als een DTS track heeft, staan er op de DVD nog een verrassend aantal extra’s. Jammer genoeg zijn de extra’s niet ondertiteld. Tenzij anders vermeld, zijn alle extra’s in 4x3 standaard beeldformaat met DD2.0 – 224 kb/s geluid.
De extra’s zijn:
‘Audiocommentaar’ (via het ‘setup’ menu), een uitstekend informatief commentaar van regisseur Softley die heel rustig zijn ideeën over de film en achtergrondinformatie uiteenzet.
‘Making Of’ (11:31), een korte documentaire met beelden tijdens de opnames, waarbij crew en castleden uitleg geven over de voorbereidingen en realisatie van de film. De getoonde filmfragmenten zijn in 2.35:1 letterbox formaat.
‘B-Roll’ (1:39), een hele kort kijkje achter de schermen in een aaneenschakeling van videobeelden zonder begeleidend commentaar.
‘Interviews’, een zestal korte (ongeveer 1-2 minuten durende) interviewfragmenten waarbij acteurs Kevin Spacey, Mary McCormack, Jeff Bridges en Ajay Naidu en crewleden Lawrence Gordon, Iain Softley en Dr. Alessia Gottlieb iets vertellen over hun aandeel in de film.
‘Filmographies’, een aantal tekstschermen met het filmoverzicht van Kevin Spacey, Jeff Bridges, Mary McCormack, Alfre Woodard, David Patrick Kelly en Iain Softley.
‘Alternate Ending’ (4:29), een alternatieve eindscène van de film. In 2.35:1 letterbox beeldformaat.
‘Deleted Scenes’ (7:49), een aaneenschakeling van enkele verwijderde scènes, die niet los te kiezen zijn. In 2.35:1 letterbox beeldformaat.
‘Trailer’ (2:35), de bioscooptrailer in 1.85:1 anamorf beeldformaat.
‘Storyboard’ (1:31), de openingsscène met bovenin het scherm de storyboard tekening en onderin het eigenlijke filmbeeld.
‘Photographs by J. Bridges’ (1:39), een aantal zwart/wit foto’s die Bridges tijdens de opnames heeft gemaakt.
Bij de DVD zit een inlay met de tracklisting.
Conclusie
K-PAX is een heel bijzondere, ingetogen film. De film is knap gemaakt, met een perfecte mix van drama, science fiction en komedie. Het acteerspel van hoofdrolspelers Kevin Spacey en Jeff Bridges is uitstekend.
Universal trakteert ons met deze DVD met een kwalitatief prima uitgave. Beeldkwaliteit is uitstekend. De geluidskwaliteit is gewoon perfect, met naar keuze een DD5.1 en een DTS5.1 track. De vrij korte extra’s zijn niet erg uitgebreid maar vormen een prima aanvulling op de film. Toch jammer dat de extra’s niet ondertiteld zijn. Film en DVD zijn een aanrader.
Deze uitgave is beschikbaar gesteld door Universal Pictures Benelux.
Filmspecs
Medium | DVD |
---|---|
Genre | Drama |
Regio | 2 |
Jaar | 2000 |
Speelduur | 115 |
Verpakking | Amaray Keep Case |
Beeldverhouding | 2.35:1 |
Geluidssporen | Dolby Digital 2.0 - Commentaar, Dolby Digital 5.1 - Engels, DTS 5.1 - Engels |
Ondertiteling | Nederlands |
Uitgever | Universal Pictures Benelux |
EAN | 3259190215993 |
Extra's
- Trailer Deleted Scenes Making Of Interviews filmographies B-roll Alternate ending Storyboard Photographs by Jeff Bridges Director’s Commentary