Wolf of Wall Street, the (Blu-ray) (Samenvatting)
Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) komt uit een gewone middenklasse familie. Al van jongs af aan heeft hij grote ambities. Op zijn 22e breekt hij als aandelenhandelaar al door aan de beurs op Wall Street en mag hij ruiken aan het grote geld. Maar dan komt de grote beurscrash van 1987 en is hij alles alweer kwijt. Vanuit een garage begint hij met zijn zakenpartner Donnie Azoff (Jonah Hill) zijn eigen bedrijf. Ze verkopen zogenaamde ‘penny stocks’ aan de postbodes en loodgieters om de hoek. Dit zijn aandelen van luttele dollarcenten per stuk, van in het algemeen kansloze bedrijven die véél te klein zijn om naar de beurs te gaan. De commissie van de handelaren? 50%! Juist, je hoort het goed. Is dit helemaal legaal? Zeer waarschijnlijk niet. Vanuit de garage waar het allemaal begon, groeit het bedrijf van Belfort uit tot een grote speler in de financiële wereld. Belfort verdient meer geld dan hij ooit kan uitgeven en doet zijn eerste vrouw rücksichtslos de deur uit voor de bloedmooie blondine Naomi (Margot Robbie). De FBI is hem inmiddels ook op het spoor en wel in de persoon van agent Patrick Denham (Kyle Chandler). Belfort moet nu een keuze maken: gaat hij door met zijn praktijken, dan kan hij zijn exorbitante levensstijl verder uitbouwen. Maar Belfort loopt dan wel een steeds groter risico om in de gevangenis te belanden.
Commentaar
Martin Scorsese heeft zijn nieuwe vaste partner gevonden. Werkte hij in zijn begindagen vooral samen met Robert DeNiro, nu is dat Leonardo DiCaprio. De afgelopen jaren werkten ze samen aan Shutter Island, The Departed, Aviator en Gangs of New York. Het is te zien dat beide heren goed op elkaar ingespeeld zijn, want DiCaprio geeft de acteerprestatie van zijn leven. Je moet het zien om het te geloven. Het spectrum aan emoties en gedragingen dat hij doorloopt is vrijwel ongekend. Het script van Terence Winter (Boardwalk Empire, The Sopranos) laat dan ook geen mogelijkheid onbenut om steeds grover en banaler gedrag in beeld te brengen. Elk idee van goede zeden en goede smaak wordt volledig, maar dan ook echt volledig, overboord gegooid. The Wolf of Wall Street is daarmee zeker een film met lef geworden en een film die niet iedereen aan zal spreken. Verwacht drankgebruik, drugs en seks in beeld gebracht als zelden tevoren in een Hollywoodfilm. Het script is gebaseerd op het boek van Jordan Belfort zelf en daarmee (losjes?) gebaseerd op een waargebeurd verhaal. Laten we hopen dat deze verfilming op punten ver van de waarheid zit, of de echte Jordan Belfort kan zich maar beter diep gaan schamen. De film wordt namelijk bevolkt door types van het ergste soort. Ze verrijken zich over de ruggen van hun cliënten en hun geweten lijkt hen daar geenszins bij in de weg te zitten. Met de opruiende speeches van Belfort voor zijn troepen – die net op het punt staan om voor die dag de telefoons op te pakken en de nodige rotzooi aan te prijzen – doet het bedrijf van Belfort in haar hysterie bijna sektarisch aan. Het is dan ook een briljante ingeving geweest van de filmmakers om te kiezen voor een (gitzwarte) komedie. Door de veelvuldige aanwezigheid van humor blijft dit relaas over een stel vreselijke mensen toch voor de volle drie uur vermakelijk. Ja, je leest het goed, deze film duurt maar liefst drie uur. Toch verveelt The Wolf of Wall Street geen moment. Er zit namelijk een onvoorstelbare hoeveelheid materie verstopt in deze drie uur en het wordt allemaal in ADHD-tempo verhaald. Veel scènes zijn op geen enkele manier noodzakelijk om het verhaal verder te brengen, maar zijn wel hilarisch of exemplarisch voor de uitbeelding van de exorbitante levensstijl van de steenrijke beurshandelaren. Juist door de lange opbouw en de tijd die ook wordt genomen voor de afronding, is de onvermijdelijke teloorgang van Belfort zo indrukwekkend. Dit zijn de momenten waarop DiCaprio echt alles geeft en de diepste delen van de ziel van zijn personage tot uitdrukking brengt. DiCaprio won een Golden Globe voor zijn rol, waar de film in de categorie Musical of Komedie werd ingedeeld. Ook werd hij genomineerd voor een Oscar, maar deze ging aan zijn neus voorbij. The Wolf of Wall Street was in totaal genomineerd voor vijf Oscars, maar wist er geen enkele te verzilveren. De film is er niet minder boeiend om, dus neem je tijd en ga dat zien!
Techniek en extra's
Beeldkwaliteit
The Wolf of Wall Street heeft een 1080/24p-transfer in 2.40:1 beeldformaat. De film staat op een 50GB dubbellaags disc, die bijna volledig is beschreven. Voor de codering is gebruik gemaakt van de MPEG-4 AVC codec. Martin Scorsese was na zijn film Hugo helemaal weg van 3D, maar The Wolf of Wall Street is weer gewoon een 2D-film. Deze vraagt ook niet echt om 3D, daar is het verhaal en de setting niet voor. De film is zelf ‘ouderwets’ op 35mm-film gedraaid. Dat geeft een wat ouderwetse look & feel aan de film, alsof je weer terug bent in de jaren ’90. Naar huidige maatstaven oogt het beeld wat minder scherp, maar dat was in de bioscoop ook zo. Kleuren komen goed over, al is het rood soms iets te verzadigd, waardoor huidtinten ook wat meer roze overkomen dan de bedoeling is. Het contrast en schaduwdetail zijn goed, op enkele scènes na waar het contrast wat aan de lage kant is en daarbij ook het zwartniveau wat inzakt. Er is verder één storend element, namelijk dat de ondertiteling niet uitgeschakeld kan worden! Dat is iets wat tegenwoordig echt niet meer mag voorkomen. Voor de rest een prima weergave van het originele beeld.
Geluidskwaliteit
Er is geen keuze in geluidstracks op deze Blu-ray Disc van The Wolf of Wall Street, je moet het doen met een lossless Engelstalige DTS-HD Master Audio 5.1-track. Maar dat is geen straf, want het geluid wordt prima weergegeven. Veel geluid richt zich op de frontspeakers, waarbij dialogen over het algemeen goed verstaanbaar blijven en keurig uit het midden komen. De achterste speakers zijn regelmatig stil wanneer scènes zich binnen afspelen. Buitenscènes worden wel aangevuld met omgevingsgeluiden, waarbij ook de achterspeakers meedoen. De meest ruimtelijk klinkende scènes zijn een aantal feestjes, op kantoor, aan het strand of in een vliegtuig(!). Dan wordt ook het LFE-kanaal in stelling gebracht, al gaat het nooit heel erg diep. Ook tijdens de vele liedjes is er meer dynamiek in het geluid aanwezig. Tijdens een scène op een boot in de storm gaan pas echt alle registers open. Over het algemeen een prima geluidstrack, al komen de liefhebbers van veel surroundgeluid niet echt aan hun trekken.
Extra's
De Blu-ray Disc heeft een dynamisch menu, waarbij de muziek wel erg hard ingemixt is. De uitgave heeft een aantal extra’s in HD-resolutie, maar geen van deze is voorzien van Nederlandse ondertiteling. De extra’s zijn gelijk aan bijvoorbeeld de Britse uitgave, maar bevat meer dan de Amerikaanse versie.
The Wolf Pack (17 min)
Een blik op het maken van de film, waarbij cast en crew ingaan op het verhaal rond Jordan Belfort, de manier van filmen (Scorsese had van de producenten de vrije hand gekregen) en het acteren.
Running Wild (11 min)
Leonardo DiCaprio, Martin Scorsese en de producenten praten over het verhaal en de achtergronden van de film. DiCaprio bracht dit verhaal bij Martin Scorsese, die het bijzonder interessant vond. Het probleem was dat er geen geld was voor de film, want de economische crisis was net begonnen. En deze film gaat over Wall Street, een onderwerp wat in deze tijden van crisis niet zo heel goed ligt bij het grote publiek. Voor de acteurs was het soms moeilijk te beseffen dat het prima was om over the top te spelen, want zo gebeurde het in het leven van Jordan Belfort ook.
The Wolf of Wall Street Round Table (11 min)
Leonardo DiCaprio, Martin Scorsese, Jonah Hill en scenarioschrijver Terrence praten samen over de film aan een ronde tafel. Allerlei aspecten komen aan bod. Het is een kort deel van een bijna half uur durend gesprek. Wie het hele gesprek wil zien moet even op internet zoeken.
Conclusie
Het leven van beurshandelaar Jordan Belfort bestaat uit geld, seks, drugs, feesten en nog meer geld. Zijn exorbitante leefstijl gaat heel erg ver, en dat alles over de rug van zijn klanten. The Wolf of Wall Street is het verfilmde verhaal van deze Jordan Belfort, die fantastisch wordt gespeeld door Leonardo DiCaprio. Het is drie uur durende absurdisme, maar het verveelt geen moment. De Blu-ray Disc-uitgave heeft prima beeld en geluid. De extra’s zijn interessant voor als je meer over de achtergronden van de film wilt weten. Punt van kritiek is dat de Nederlandse ondertiteling niet uitgeschakeld kan worden. Voor de rest is dit verplichte aanschaf voor iedereen. Dit is een toekomstige filmklassieker!
Deze uitgave is beschikbaar gesteld door Dutch FilmWorks.
Filmspecs
Regisseur
Acteurs
Medium | Blu-ray |
---|---|
Genre | Komedie, Misdaad, Biografie |
Regio | B |
Jaar | ["2013"] |
Speelduur | ["180"] |
Verpakking | Keepcase in Slipcase |
Resolutie | 1920 x 1080p |
Beeldverhouding | 2.40:1 HD |
Geluidssporen | DTS-HD MA 5.1 - Engels |
Ondertiteling | Nederlands |
Uitgever | Dutch FilmWorks |
EAN | ["8715664110058"] |
Extra's
- ["The Wolf Pack\r\nRunning Wild \r\nThe Wolf of Wall Street Round Table\r\nPromotietrailers\r\n"]